Filmovi o mentalnom zdravlju

 Velika lubenica

            (Il Grande Cocomero, Italija, 1993, 106 min).
            Režija: Frančeska Arkibuđi (Franceska Archibugi).
            Uloge: Serđo Kastelito (Sergio Castellitto), Ana Galiena (Anna Galiena) i Alesia Fugardi ( Alessia Fugardi)…
            Film je inspirisan iskustvom Marka Lombarda Radičea, eksperimentalnog neuropsihijatra za inovativne terapije u lečenju psiholoških smetnji maloletnih osoba. Valentina, dvanaestogodišnjakinja koju zovu Pipi, posle epileptičnog napada biva smeštena na neuropsihijatriju, dečje odeljenje. Arturo, mladi psihijatar, prima devojčicu na lečenje u pokušaju da je vrati u normalno stanje i da je dovede do izlečenja, do otkrića „velike lubenice“ (il grande cocomero), do bolje budućnosti o kojoj je toliko sanjao i protagonista poznatog stripa „Peanuts“. Film je nagrađen prestižnom nagradom David di Donatello za najbolji film, za najboljeg glumca (Serđo Kastelito), kao i za najbolji scenario (Frančeska Arkibuđi).

 Posebna tišina

            (Un Silenzio Particolare, Italija, 2004, 74 min)
            Dokumentarni film  
            Režija: Stefano Ruli (Stefano Rulli).
            Uloge: Mateo Ruli (Matteo Rulli), Stefano Ruli (Stefano Rulli) i Klara Sereni (Clara Sereni)…

            Priča o Mateu, koji ima psihičkih smetnji, o njegovim roditeljima, Klari i Stefanu, i o njihovoj odluci da otvore agroturizam Grad sunca, grad u kome svako nalazi mesto za sebe, u kome svi imaju prava da borave i žive. Od slika malog Matea sve do otvaranja projekta njegovih roditelja, radnja oslikava teško životno iskustvo, u znaku teških odluka, zadovoljstava i patnje. Nagrade i festivali:  David di Donatello 2005. najbolji dokumentarac,  Italian National Syndicate of Film Journalists 2006. – posebno priznanje, ancouver International Film Festival, 2005.-najbolji dokumentarni film, Venice Film Festival, 2004. FEDIC Award.

Eho 

            (Srbija, 2007, 65 min)
            Dokumentarni film
            Ideja i scenario: Ivana Lalić
            Režija: Marko Popović
            Producent: Lazar Lalić

            Film prikazuje srpko društvo i državu danas kroz prizmu jedne specifične institucije – psihijatrijske bolnice ,,Dr Laza Lazarević”. Naime, krajem 20. veka, ljudi u Srbiji suočeni su sa velikom društvenom i ekonomskom krizom, raspadom države, ratovima. Sve to ostavilo je dubok trag na psihofizičko zdravlje naroda. Film “Eho” pokušava da pokaže da je u takvom vremenu, u kojem su sve vrednosti dovedene u pitanje, i u kojem za običnog čoveka normalan život staje, veoma teško odgovoriti šta je zdravo, a šta bolesno. Da li su bolesni ljudi koji se nalaze u psihijatrijskoj bolnici, ili kreatori naše društvene i političke stvarnosti? Film prati grupu od nekoliko psihijatrijskih bolesnica i njihovo viđenje sveta, odnosa, emocija, kao i njihovu borbu da se uključe u društveno prihvaćeno poimanje realnosti, koja je u Srbiji 2007. godine nestabilna i poremećena. Paralelno sa ovom dimenzijom, u filmu se vidi i kako pacijentkinje formiraju sopstveni svet unutar same bolnice ,,Dr Laza Lazarević’’ kroz pripremanje jedne pozorišne predstave i njeno izvođenje pred celom bolnicom i gostima.

 Ključevi od kuće 

            (Le Chiavi Di Casa, Italija, 2004, 105 min)
            Režija: Đani Amelio (Gianni Amelio).
            Uloge: Kim Rosi Stuart (Kim Rossi Stuart), Šarlot Rempling (Charlotte Rampling), Andrea Rosi (Andrea Rossi), Ala Faerovič (Alla Faerovich) i Pjerfrančesko Favino (Pierfrancesco Favino)…

            Đani je izgubio suprugu na porođaju. On odbija svoje dete koje se rodilo s invaliditetom. Sada mu se vraća i vodi ga u Nemačku na pregled kod specijalista.

Put i boravak u Nemačkoj im ostavljaju prostora za bolje upoznavanje i bolje međusobno razumevanje. Đani uviđa koliko je sin Paolo preosetljiv. Jedna od poruka filma ogleda se i u rečima Šarlote Rempling Činilo mi se kao da se stidite svog sina. Nije sramota voleti nekog ko nam ne pruža nikakvu sigurnost. Možda je to suština prave ljubavi. Film je snimljen po knjizi Đuzepea Pontiđea, Dvaput rođeni.

Kasnimo, Ivo

            (Ivo Il Tardivo, Italija, 1995, 105 min)
            Režija: Alesandro Benvenuti (Alessandro Benvenuti).
            Uloge: Alesandro Benvenuti (Alessandro Benvenuti), Frančeska Neri (Francesca Neri), David Bekini (Davide Bechini), Luka Fađoli (Luca Fagioli), Frančesko Kazale (Francesco Casale)…

            Pošto je izašao iz duševne bolnice, četrdesetogodišnjak Ivo vraća se sam u napuštenu roditeljsku kuću, zaljubljuje se u Saru, psihijatra, i pravi brdo problema. Uspeva da iskoristi svoj prirodni talenat za slikanje i sastavljanje rebusa, sprijateljuje se s kvaretetom još četvorice ludaka. Izrađuje prelepe murale za školske posete meštana. Psihička bolest viđena kao neka vrsta normalne ekscentričnosti. Ova neobična, zabavna, bolna komedija s bajkovitom dinamikom otvorena je za nova tumačenja.

  

Osmi dan 

                        (Le huitième jour, Francuska, 1996, 112 min)
                        Režija: Jaco van Dormael.
                        Scenario:  Jaco van Dormael.
                        Uloge: Pascal Duquenne, Daniel Auteuil, Miou-Miou…

                        Džordž (Pascal Duquenne) ima Daunov sindrom i živi u mentalnoj instituciji. Hari (Daniel Auteuil) je biznismen koji drži predavanja mladim, uspešnim biznismenima. On je prodavac koji radi za veliku korporaciju u kojoj ostvaruje izuzetan uspeh, ali njegov privatni život trpi zbog toga. Supruga mu je frustrirana zbog toga što on zanemaruje porodicu, pa je odlučila da se razvede i sa sobom odvodi njihovo dvoje dece. Ovog vikenda mu deca dolaze u posetu, ali budući da je on jako zauzet poslom, zaboraviće da ih pokupi na železničkoj stanici. Sada više ni žena ni deca ne žele da ga vide, pa on tako besan seda u kola da se provoza. Za dlaku je izbegao da zgazi Džordža, koji je pobegao iz mentalne ustanove jer su svi otišli negde sa svojim porodicama, sem njega koji nije imao sa kim da ode jer mu je majka umrla. Hari pokušava da se otarasi Džordža, ali Džordž ne želi da napusti svog novog prijatelja. Na kraju će se među njima stvoriti jedan poseban odnos, jedno lepo prijateljstvo koje će Harija učiniti boljim čovekom.

Izvori:  http://www.creemaginet.com/sajt/neverovatne-price-neprimetnih-zivota-i-pametnik-u-dksg i http://www.caritas.rs/mentalno-zdravlje-7.html,

4 comments to Filmovi o mentalnom zdravlju

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>