Razvoj ljubavi prema knjizi

Brojna istraživanja su pokazala da se deca kojoj se čita i priča od najranije dobi brže razvijaju, zainteresuju su za okolinu, brže uče, imaju razvijenije sposobnosti slušanja, opažanja, pamćenja, mišljenja i zaključivanja. Čitanje razvija detetova osećanja i sposobnost uživljavanja u osećanja drugih, razvija njegovu maštu, ali i doprinosi usvajanju moralnih vrednosti i humanih poruka.

Sa čitanjem se može započeti već od najranije dobi, jer čitanjem se stvara posebna emocionalna veza između deteta i roditelja, čitanje kod deteta izaziva zadovoljstvo, osjećaj da je voljeno i u centru pažnje.

Zato, želite li da vaše dijete zavoli knjigu, morate već odmalena deo vremena koje provodite zajedno, provesti na način da detetu naglas čitate slikovnice i knjige. Kod toga je dobro pridržavati se određenih saveta:

  • Važno je odabrati knjigu u kojoj ćete uživati i vi i dete, a da je istovremeno prikladna detetovim godinama,
  • Važno je odabrati i pravo vreme, kad ste vi slobodni, a dete spremno za slušanje. Znači, sve obaveze koje bi vas eventualno mogle ometati treba obaviti ranije (npr. večera, kupanje), a poželjno je da je televizor isključen,
  • Pre samog čitanja, pokušajte dtetu približiti knjigu na način da s njim neko vreme pričate o naslovu knjige, napomenete o čemu se ukratko radi i da ga zainteresirate,
  • Uvek detetu čitajte polako i razgovetno, dozvolite da ono komentariše ilustracije i slike, jer njih će najpre primetiti,
  • Kod čitanja važnu ulogu ima i vaš glas. Neka vam varira jačina, boja glasa i izgovor kako biste detetu dočarali likove iz knjige,
  • Izraz vašeg lica takođe je bitan jer doprinosi živosti priče, zato potrudite se i uživite u priču, jer to su trenuci koji će vašem detetu zauvek ostati u sećanju.

U današnje vreme, zbog prezaposlenosti roditelja, ulogu čitača često preuzimaju bake i dede i ostali rođaci. Ipak, pokušajte naći vremena za ove dragocene trenutke sa vašim detetom, jer korist je neprocenjiva.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>