Krvavo uže mafije

„Politika“, nedelja, 10.07.2011.

        Univerzitet u Oksfordu postao je danas glavni centar za naučno istraživanje mafije, a vodeći eksperti su profesori italijanskog porekla, sociolog  Diege Gambeta (1952) i kriminolog Federiko Vareze (1965). Posle klasičnog dela o tom svetskom problemu  „Mafijaška etika i duh kapitalizma“,čiji je autor Djuzepe-Pino  Arlandi, Gambeta je, na osnovu sistematskih istraživanja, izložio nova sociološka saznanja o mafija, dok je njegov kolega Vareze usmerio svetlost na najmoćnije i najrazgranatije mafije na našoj planeti, kao što su ruska, kineska, italijanska, kolumbijska, albanska, poljska itd., medju kojima se smestila  i „Naša stvar“ iz Srbije.
         Gambeti smatra da je mafija organizator „ekonomije kriminalnih usluga“ i „privatni zaštitnik lica“ koja se bave raznim ilegalnim aktivnostima. Sve što je po zakonima i propisima država kažnjivo i zabranjeno, u „poretku“ i „društvenom uredjenju“ mafije postaje legitimno i legalno.Ipak, to nije država u državi, već svojevrsna „privredna grana“, čiji bosovi  basnoslovno naplaćuju svoje usluge i zaštitu, tvrdi Gambeta.
        Za mafiju ne postoji gradjanin, već samo klijent. Njemu se daje „garancija“, koja se saopštava pomoću „jezičkih signala“, koji su sredstvo komuniciranja kako medju pripadnicima mafije, tako sa onima koji su njen oslonac, u rasponu od činovnika i policije, preko uprave i sudova, do moćnih privrednika, političara, čak državnika.“Mafijaško uže“ prolazi,dakle, kroz mnoge ruke,uvek je krvavo,  ima istovremeno i vrednost robe i vrednost novca.Medjutim, to uže mora se  neminovno zategnuti oko nečijeg vrata.
         Vareze je ustanovio da je jedan od najvećih problema mafije vrlo sužena mogućnost „podele rada“ i legalizacija krvavo stečenog finansijskog kapitala. Usled toga, mafija je primorana da bude u stalnom pokretu. Pošto je novac veza svih veza i može učiniti  kugu ljupkom, a ubici i kriminalcu  podariti ugled i  čast, mafija pruža ruke prema posednicima  moći, pre svega političarima.Ako„industriji nasilja“ podje za rukom da se ukotvi ispod trona moći, onda deo državnih, društvenih i privrednih  sila dospeva pod kapu onoga koji je capo di tuti cape. 
          Ruska mafija – o kojoj je u zemljama zapadne Evrope i SAD objavljeno dosad više knjiga,medju kojima je i „Kum Kremlja“ Paula Klebnikova, koji je 9.jula 2004. platio glavom tu svoju knjigu od 490 stranica – opisana je vrlo studiozno u Varezovom delu.Ta mafija, čiji su glavni centri u Londonu, Berlinu i Njujorku, ima svoja sedišta u 5.700 mesta, oko 100.000 naoružanih pripadnika i godišnji prihod od oko 1000 milijardi evra!
          Ne manju  pažnju  izazivaju  podaci o kineskoj mafiji, koja je uspela da organizuje „privredu u senci“ u kojoj trenutno radi više od 80 miliona ljudi i u čijim rukama su tri četvrtine novih radnih mesta u tzv. neformalnom sektoru u Kini.Ogroman broj ilegalno zaposlenih ljudi ostaje bez novčane nadoknade, tvrdi Vareze, a više od polovine sudskih odluka se ne sprovodi. Za kineske „triade“ – kako se zove mafija u toj zemlji – nema prepreka, jer je sve preplteno kao u gusto izatkanoj mreži.“Triade“ imaju glavnu reč i u trgovini drogom, koja se doprema uglavnom iz Burme.
        Albanska mafija, specijalizovana za ilegalnu trgovinu oružjem i cigaretama, pranje novca i narkotike, takodje je izuzetno moćna. U njenim je rukama jedna trećina svetske trgovine drogom!
      Poljska mafija drži primat u organizovanju ilegalnih prelazaka preko granica i ubistava širom Evrope, dok „Naša stvar“, čiji je prvobitni centar bio u Milanu, ima danas centre u Nemačkoj, Holandiji, Švedskoj i SAD. Omiljene delatnosti članova te „naše, a svetske“ mafije su reketiranje, ilegalna trgovina oružjem i drogom, kao i razni drugi poslovi iz oblasti „ekonomije kriminalnih usluga“.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>