Struja iz patike i cipele

Politika, 28.08.2011.
 
Hendi, laptop, kamera itd. moći će uskoro da se napajaju strujom koja nastaje u potpeticama patika ili cipela! U eri energetske krize,taj novi izum izazvao je pažnju svetske javnosti. Njegovi pronalazači Tom Kropenkin i Ašli Tejlor, američki istraživači na Viskonsin univerzitetu u Madisonu, stručnjaci za nano-fluide, objasnili su kako se, u ovom slučaju, mehanička energija može efikasno transformisati u električnu, koja je dovoljna za napajanje strujom manjih aparata i uredjaja.
Prema Kropenkinovom i Tejlorovom objašnjenju, osnovu te tehnologije čine mnogobrojne kapi jedne tečnosti koja ima sposobnost provodnika.Kapi se postavljaju izmedju dva sloja specijalno strukturiranih tankih filmskih traka, čiji odredjeni segmenti postaju, zatim, provodnici. Kapljice se pokreću mehaničkim pritiskom ili vibracijom, potom se jedna na drugu slažu, i ne opisujući ostale procese, proizvode na kraju električnu energiju.
Integrisan u potpetici patike ili cipele, taj sistem može da proizvede struju od oko 10 vati po cipeli, to jest, ukupno oko 20 vati. Prenos struje vrši se pomoći kabla ili bežično. Energija se konstantno nadoknadjuje hodanjem, tvrde istraživači.
Reč je, dakle, o novim tehnološkim postupcima, koje se mogu dalje usavršavati i pomoću kojih se teorijska saznanja i ranije formulisani principi mogu vrlo efikasno realizovati.
Ako bi se prizvala mašta u pomoć, onda bi se moglo reći da su ne samo ljudi vrlo moćne mašine za stvaranje struje, već i životinje i biljke, kao i razni drugi objekti, koji su u pokretu ili su izloženi Suncu.
Veliko interesovanje izazvao je još jedan, nemački izum, popularno nazvan „Lekar u prsluku“. Reč je o specijalnom uredjaju, ugradjenom u prsluku, koji nose srčani bolesnici ili bolesnici sa drugim smetnjama i tegobama. U odredjenim vremenskim razmacima, taj uredjaj saopštava bolesnom čoveku sve značajne podatke o njegovom zdravstvenom stanju. U slučaju opasnosti po život, uključuju se alarmni uredjaji, što je od životne važnosti, na primer, za vozače automobila, koji imaju srčane probleme.
Na pomolu su, zatim, uredjaji koji će omogućiti ženama, koje imaju probleme sa održavanjem trudnoće. Zahvaljući specijalno konstruisanim napravama, trudnica može  uspostaviti kontakt sa plodom i imati uvid u njegovo stanje sve do momenta njegovog rodjenja. Jer, stručnjaci za prenatalnu medicinu i psihologiju tvrde da je materinska reč „melem“za plod i njegov razvoj i da je beba u stanju da razume i uči maternji jezik čak dok je u utrobi majke!
Primena novih tehničko – tehnoloških izuma u raznim oblastima života sve je, dakle, učestalija, racionalnija i efikasnija. Ti izumi postepeno ulaze i u politički život, koji izmiče kontroli javnosti i podložan je raznovrsnim manipulacijama. Nadajmo se da ćemo jednog dana doživeti da se nakon neistinitog javnog govora nekog ministra odmah obelodani njegova biografija, upali „crveno svetlo“ na specijalnim uredjajima ili oglasi alarmni uredjaj, ili poslanici, koji su već postali sedi u parlamentima, dok učestvuju u debatama, upozore da se koriste netačnim podacima i lažnim argumentima. Ili -što bi bila još efikasnija odbrana od zloupotrebe – da se govornik suoči u pomenutom slučaju sa smrtnom opasnošću!
Iskustvo je pružilo pregršt dokaza da ljudi bez karaktera tonu duboko i mogu dospeti visoko. Novi tehničko-tehnološki izumi mogli bi bar takvima postati uspešna brana.

1 comment to Struja iz patike i cipele

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>