Depresija kod dece

Karakteristike depresije kod dece

Depresija nije bolest koja pogađa samo odrasle. Pojava ove bolesti prisutna je i kod dece. Danas deca predstavljaju visokorizičnu grupu kada je u pitanju depresija, a posledice njihove depresije su veoma ozbiljne.
Brojka koja govori o tome koliki je broj dece koja boluju od depresije danas u svetu, gotovo da je ista kada je u pitanju broj odraslih osoba koji boluju od depresije. Devojčice su češće depresivne nego dečaci. Ali učestalost depresivnosti je dva puta veća kod dečaka do 12. godine života nego kod devojčica. Sa ulaskom u adolescenciju, situacija se menja i devojke češće imaju problema s tim od svojih vršnjaka. 
Klinička depresija, koja zahteva ozbiljan tretman, prisutna je kod tri do sedam odsto mladih u ukupnoj populaciji, a depresivne simptome ima 15 do 20 odsto adolescenata. Kod dece koja su bolovala od depresije do 12. godine, postoji visok rizik za nastanak iste bolesti u odraslom dobu. Oko 25 odsto dece i adolescenata sa kliničkom depresijom bilo je žrtva zlostavljanja i zanemarivanja.
Najnovija svetska istraživanja prezentovana na kongresu dečjih psihijatara u Firenci pokazuju:
– 2,5 odsto dece do 8 godina ima depresiju, jednak broj devojčica i dečaka
–  8,2 odsto adolescenata ima depresiju, duplo više devojčica.
Deca koja su sklona obolevanju od depresije ili je već imaju, poseduju negativnu mentalnu predstavu o sopstvenom telu i imaju nisko samopoštovanje. Često je prisutna anksioznost i, kako oni kažu, izgubljen smisao.
Kod dece, depresija može da nanese ozbiljnu, pa čak i nenadoknadivu štetu. U te posledice se ubrajaju:
– umanjenje sposobnosti za učenje,
– ometanje obavljanja svakodnevnog posla i svakodnevnih funkcija,
– umanjivanje težnje za sticanjem različitih znanja,
– tendencija stvaranja društvene izolovanosti i dr.
Deci nezavisno od uzrasta a koja pate od depresije veoma teško mogu pravilno da funkcionišu u školi i društvenom okruženju. Starija deca obično izostaju iz škole. Depresija može da spreči decu da uspešno završe školovanje. 

Simptomi depresije kod dece 

Afektivni poremećaji u detinjstvu i mladosti nisu pominjani u udžbenicima dečje psihijatrije sve do 1976. godine. 
Kasno prepoznavanje ovog sindroma kod dece i adolescenata je posledica nekoliko faktora: 
– ideje da deca nemaju dovoljno zreo psihički aparat da bi bila depresivna,
– prenaglašavanja normalnih razvojnih procesa u detinjstvu i adolescenciji,
– koncepta da su psihopatološke manifestacije normativne, barem u adolescenciji.  

LITERATURA: 

  1. http://www.er.rs/forum/index.php?action=printpage;topic=1649.0
  2. http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:187479-Od-depresije-pate-i-deca
  3. http://www.pregled.com/zdravlje.php/bilje_i_zdravlje/nauka.php?id_nastavak=135&tmpl=zdravlje_tmpl

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>